Novinky a aktuality

Chalupa u jezu - Jezinka

Chalupa Jezinka - virtuální 3D prohlídka
Chalupa Jezinka - virtuální 3D prohlídka

10. 1. 2020

Nechali jsme pro Vás připravit virtuální 3D prohlídku Chalupy Jezinka a okolí. Prohlídku neleznet v sekci Fotogalerie. Těšíme se na Vás :)

detail
Lyžování na Dolní Moravě
Lyžování na Dolní Moravě

10. 1. 2020

Zařízněte se do více než 10 kilometrů sjezdovek všech úrovní pokročilosti. Okusíte tu ostřejší sportovní profily, nadstandardně široké pláně, pohodové rodinné tratě, nejvýše položenou sjezdovku Slamník s naprosto dechberoucím výhledem i jednu z nejprudších černých sjezdovek v Česku. Dolní Morava vám díky vzájemné propojenosti sjezdovek všech úrovní nabídne jedny z nejdelších sjezdů v České republice i nekončící zábavu ve FUN zóně s nezaměnitelnou crossovou tratí, snowparkem nebo fun trailem s mnoha klopenkami a tunely.

detail
Cihelna 2018
Cihelna 2018

19. 8. 2018

Pro toho, kdo nezná tuto akci pár fotek. Je zde jak prezentace armády ČR, tak klubů vojenské historie. Je zde vystaveno množství bojové i retro techniky, velkou většinu lze i prozkoumat. Při historické ukázce se dokonale přenesete v době. Momentky mluví za vše.. Nakonec akční prezentace vojenského muzea v Králíkách a  ukázka jejich stojánky. Prostě hodně povedená akce s velkou tradicí.

detail
Listopadová Hedeč  a  panoramatické výhledy.
Listopadová Hedeč a panoramatické výhledy.

19. 11. 2017

Když vyjde na podzim počasí je na králicku nádherně. Moje oblíbená procházka je z Králík na Horu  Matky Boží. Bylo krásné počasí  na focení, dlouhé stíny, zvláštní odrazy světla. Například na  informační tabuli poutního domu se krásně odrážela silueta kláštera. Zajímavé kompozice a pohledy jsou i na památky v areálu kláštera. Výjimečně se vyjímali siluety stromů  a větví, zbavené listí. Prostě každé období je zde krásné a pokud navíc vyjde počasí  opravdu nikam nespěchejte  dopřejte si čas na rozjímání a zklidnění své duše.V tomto období je zde opravdu klid a tak si můžete  užívat  zajímavé výhledy.  Jsou odsud nádherně vidět Orlické Hory, masiv Králického Sněžníku a Jeseníky i vrchol Jeřábu. Jak je vidět hory jsou již krásně přikryté sněhovou přikrývkou, ale o trochu níž je stále zeleno a na pastvě stále zůstávají koně i ovce. Z celého vrcholu  je zde opravdu krásný panoramatický výhled i bez rozhledny. Ale pokud je libo rozhlednu je kousek odsud rozhledna Valy.  Škoda jen , že  restaurace Kačenka měla  zavřeno , ale jak je vidět na tabuli, jinak to zde žije a na svatého Martina bylo menu vyprodáno. Takže potěšte, zde svoje tělo i duši a uvidíte, že se sem budete rádi vracet.

detail
Historické vlaky - pravidelné sobotní jízdy.
Historické vlaky - pravidelné sobotní jízdy.

10. 7. 2017

Využijte možnost svezení parním vlakem či starým motoráčkem na trati z České Třebové do Hanušovic. Jezdí se každou sobotu od 17. ČERVNA DO 30. ZÁŘÍ 2017. Já jsem nafotil pár fotek raritní lokomotivy 464.202 - Rosničky. Ta  byla vyrobena v roce 1956 v lokomotivce Škody Plzeň. Jednalo se o poslední typ parní lokomotivy vyvinutý pro ČSD. Přes plánovanou hromadnou výrobu byly nakonec postaveny jen dva stroje. „Páru“ jsem zvěčnil v úseku Červený Potok - Malá Morava. Sice bylo  podmračené počasí, přesto vynikla krása této lokomotivy. Zkuste se sami projet některou sobotu  historickým vláčkem - pojedou např. Krokodýl, Ušatá nebo Velký bejček. Na této trati je to krásný výlet, kde je co sledovat a na zastávkách můžete navštívit např. Vojenské muzeum Lichkov, Muzeum řemesel Letohrad, Vojenské muzeum Králíky či Pivovarské muzeum Holba Hanušovice a další...

detail
Hora Matky Boží Králíky
Hora Matky Boží Králíky

13. 6. 2017

Křížová poutní cesta vede z okraje Králik  prudce do kopce a je lemována lipovou alejí. Na vrcholu hory v katastru obce Dolní Hedeč stojí klášter - Hora Matky Boží. Hedeč je podle mě opravdu krásné místo s neobyčejnou atmosférou. Je zde  možná samotná prohlídka chrámu, či krypty a volně přístupná je kaple Svatých schodů a dále je možné navštivit památník obětem internace. Kdo vyhledává romantická místa, bez davů turistů, mohu jen doporučit. Jsou zde četná místa s vyhlídkami a lavičkami zvoucími k posezení a rozjímaní nebo objímaní :-) . Já jsem měl štěstí na krásný západ slunce a dobrou viditelnost. Bohužel jsem neměl fotoaparát, takže je vše foceno jen nouzově telefonem..  Realita byla mnohem hezčí, ostatně někdy se sem vydejte, třeba jen na západ slunce...

detail
Apríl na Dolní Moravě.
Apríl na Dolní Moravě.

23. 4. 2017

Letošní Apríl je povedený, před 2 týdny letní počasí, nyní změna.. Ještě cestou z Horní Lipky bylo vše jarní, bez sněhu, kravičky na pastvě.. prostě romantika. Ale již pohled na masiv Králického Sněžníku dával tušit, že na Dolní Moravě bude asi trochu sněhu.  A bylo. V centru obce ještě stále téměř nic. Viz foto kostela. Dále již sníh přibýval a u Jezinky byla již regulérní zima. Zahrada byla pod sněhem. Mohl jsem zde stavět sněhuláka nebo iglú. Takže  jsem se místo plánované práce , vydal na krátkou procházku v bezprostředním okolí Jezinky. Vyfotil  jsem si  kříž u Moravy a přidal jsem do galerie fotku, jak vypadalo stejné místo před 2 týdny. Dále jsem mrknul k Mléčnému prameni a cestou nafotil pár jarních kvítek, přikrytých sněžným přídělem. Při cestě z Dolní Moravy jsem  přibrzdil a zdokumentoval pohled  na  Králický Sněžník od  pevnostního  objektu Tvrze Hůrka.  Je zde pěkně vidět  jarní počasí na Králicku a ještě zimu v okolí  Masívu Králického Sněžníku. Takže pokud se chystáte na Dolní Moravu, klidně si vemte zimní výbavu a děti se můžou krásně vyřádit ve sněhu. Je ho tam zatím ve vyšších partiích dost..

detail
Kralický Sněžník náš tip na jarní výlet.
Kralický Sněžník náš tip na jarní výlet.

10. 4. 2017

Krásný jarní den mě vylákal na Kralický Sněžník. Byl jsem zvědav kolik je ještě na vrcholu sněhu. Vyrazil jsem podél řeky Moravy, jejíž břehy jsou krásně rozkvetlé Devětsilem. Kochám se pohledem na řeku. Hory jsou ještě liduprázdné, tak vychutnám klid, který zde panuje. Dokumentuji si starý most a mrzí mě, že nemá značku s povolenou hmotností… Dávám mu rok, maximálně dva. Pokračuji cestou okolo Sněžné chaty, chaty Horské Služby a dostávám se na rozcestí Franciska. Zde už je poměrně dost sněhu. Jde se pěkně, sníh se neboří. Náladu mi však pokazí „dílo“ zoufalce u pramene Moravy, jenž se sprejem zvěčnil na tabuli NS. Nafotím si trochu netradičně slůně - symbol Kralického Sněžníku a dorazím na vrchol Kralického Sněžníku. Tady opět pokračuje dílo vandala, kterému tentokrát vadil německý text. Ale zpět ke Kralickému Sněžníku. Zde chtějí Poláci na místě bývalé kamenné krásky postavit novou rozhlednu, ale pro nedostatek financí se zatím projekt s rozpočtem přes 70 milionů nerealizuje. Pro zajímavost - materiál na stavbu by měl přepravovat vrtulník.. Zvěčňuji si rozvaliny rozhledny a udělám i detail kamene, který je krásně opracovaný. Cestou zpátky  to beru podél potoku Kopřiváku .Celou cestu se dá dívat na nesčetné bystřinky z tajícího sněhu a i Morava je o něco divočejší než obvykle. Rovněž zvuková kulisa řeky je pěkná. Místy uklidňující a místy bouřlivá. Krásný výlet okruh z Jezinky, délka 17 km s převýšením přes 700 m.

detail
Dolní Morava má letos sněhu dost.
Dolní Morava má letos sněhu dost.

18. 12. 2016

Pohled z okna mě nalákal na běžky. Rolbou jsou projeté běžecké stopy, které začínají kousek za chalupou. Já jsem, ale zkusil projet neupravenou cestu, která vede okolo Mléčného pramene k Tvarožným děrám. Fajn výlet a prvenství ve výrobě stopy. Zpátky jsem využil upravenou stopu podél řeky Moravy a trochu si zabruslil. Nebylo moc dobré počasí na focení. Fotil jsem jen pro představu, jak to na DM vypadá se sněhem.

detail
Upravené stopy a  zahájení lyžařské  sezóny.
Upravené stopy a zahájení lyžařské sezóny.

05. 12. 2016

Využil jsem krásného dne a  vydal jsem se podívat  jak to vypadá s úpravou běžeckých stop. Vyrazil jsem za mrazivého rána ,kdy teploměr  ukazoval -10°C. Pro zahřátí jsem tedy zvolil výstup po černé sjezdovce. U Slaměnky  jsem nasadil běžky a vrhl se s potěšením do perfektně upravené stopy, která vede letní vyhlídkou cestou horských koloběžek. Zajímavý byl pohled  do údolí, kde bylo krásně vidět stopy po mrazu. Na hřebeni bylo již krásně slunečno a cesta odhalovala krásné výhledy na Králický Sněžník a Orlické Hory. Poslední 2 km, nejsou rolbou upravené a je to trochu náročnější.  Nakonec foto ze sjezdovky u Slona, kde jsou v akci všechna děla. A nejenom tam .Všude na sjezdovkách  hučela děla naplno- lyžařská sezóna se blíží PÁTEK 9.12. je první lyžování !!

detail
Brzký nástup zimy  a zasněžování sjezdovek.
Brzký nástup zimy a zasněžování sjezdovek.

16. 11. 2016

Minulý rok padaly v listopadu plusové teplotní rekordy. To letošní listopad zatím vypadá, že si zima pospíšila. U chalupy (700 m.n.) sice moc bílo není, ale na hřebenech to vypadá jinak... Jsem  zvědavý jak to je na hřebenech se sněhem. Využívám, že se ráno ukázalo sluníčko a vyrážím na Klepý, snad bude dobrá viditelnost. Sluníčko, se však s příchodem na rozhlednu, začalo schovávat a je spíš vidět mrazivý opar. Pro představu jak to může vypadat v půlce listopadu na  horách, to ale snad stačí. Poslední fotky jsou ze sjezdovek na DM. Vlekaři taky nezaháleli a spustili zasněžování. Takže zatím to vypadá, že by se letos na Dolní Moravě mohlo začít s lyžováním brzo. Uvidíme…

detail
Podzimní výhledy a divočina za chalupou.
Podzimní výhledy a divočina za chalupou.

25. 10. 2016

Trochu netradiční začátek výletu pohledem z okénka WC, ale prostě podzim udělal parádní obrazy přes rámy oken. Další výhled je z kuchyně a pokoje v patře chalupy Jezinky. Vyrazil jsem si ze zvědavosti  do blízkého okolí chalupy, kde jsem ještě nebyl. Hned za chalupou je ne konec světa, ale Dolní Moravy. Cesta vede podél Moravy a po 200 m uhýbám do lesa podél bezejmenné bystřinky, kterou překonává lávka pro dobrodruhy a kaskadéry. Kousek jdu proti toku vody a fotím něco z divočiny. Na to, že si člověk vyrazí jen na chvilku paráda. Nakonec něco ne z Dolní Moravy, ale z Hedeče. Zaujalo mě  jak na  hřbitově  vylepšil bránu a plot pan Podzim a i alej starých stromů  u Prostřední  Lipky se mu povedla. Trochu škoda, že tentokrát  sluníčko šetřilo se svými paprsky a nevynikly tolik barvy podzimu.

detail
Z rozhledny na rozhlednu.
Z rozhledny na rozhlednu.

04. 10. 2016

Za pěkného podzimního se dá udělat celodenní procházka po hřebenech. Start je od Jezinky, takže  fajn stoupání  ze 700 m.n.m. do 1100 metrů. Cestou míjím zajímavý zákaz  Viz .foto č.3.  Odměním se pohledem z Birell vyhlídky na cíl trasy – Klepý. Stezku do oblak vynechávám - dodržím zákaz. Jen si fotím romantický výhled z terasy Slamněnky. Cesta dále  vede  přes Babuši na Sušinu , kde jsou na  hřebeni  stále vidět pozůstatky po vichřici 2015. Míjím opuštěné a zarostlé řopíky u Podbělky a stoupám na Kralický Sněžník. Ten  se odměňuje  za námahu svými výhledy. Dnes, ale mířím za jiným výhledem a to z Klepáče. Z této rozhledny je krásný pohled na Dolní Moravu, Králicko a do Polska. Jejím štěstím je, že tam nevede lanovka a nejsou davy lidí. Takže si můžete užít zasloužené a tiché rozhledy po okolí. Zbývá jen náročnější  klesání z Klepáče do Dolní Moravy. Takže, to byl podzimní  tip na okruh pro trochu zdatnější turisty..

detail
Kolonie čápů a opuštěné bunkry na Králicku.
Kolonie čápů a opuštěné bunkry na Králicku.

18. 8. 2016

Už cesta na Dolní Moravu je zajímavá a je na co se dívat. Letos se v okolí tvrze Hůrky vyskytuje početná kolonie čápů. Další zajímavé koukání je na zarůstající objekty lehkého opevnění. Potkat tyto svědky odhodlání bránit naší svobodu můžete po celém Králicku. Stojí  opuštěné v lesích, na loukách i vysoko v horách. Jeden  z takových řopíků by mohl dělat kulisu v pohádce o Šípkové Růžence. Navštívit můžete v nejsilněji opevněné oblasti naší vlasti jak velké tvrze s rozlehlými podzemními prostory. Např. tvrze  Hůrku a Boudu.Také další, mnohdy téměř zapomenuté řopíky, kterých je na Králicku desítky stojí za vaší návštěvu.Tak neváhejte a objevujte tyto němé svědky naší minulosti.

detail
Rolby na odpočinku  aneb jarní parking roleb na Do
Rolby na odpočinku aneb jarní parking roleb na Do

21. 5. 2016

Kdo má zájem si prohlédnout rolby, které upravují svahy sjezdovek na Dolní Moravě, může se projít okolo Mamutíkova parku, kde jsou červené krasavice zaparkované. 

detail
Mamutíkův vodní a lesní  park
Mamutíkův vodní a lesní park

01. 5. 2016

Ideální vyžití pro děti je v mamutíkově vodním a lesním zážitkovém parku na Dolní Moravě. Starší děti a dospěláci mohou vyzkoušet Fat bike "tlusťocha". Pro ty, co nevědí o co jde, mrkněte na fotky. Nebo počkejte na sníh a zkuste se na něm projet.

detail
Kralická pevnostní oblast a okolí Dolní Moravy
Kralická pevnostní oblast a okolí Dolní Moravy

25. 1. 2016

Tip na výlet v zimě : Pevnost K-S 14 U cihelny,kde se smrtelně postřelil četař Arnošt Hrad, který odmítl pevnost opustit po záboru sudet. Hned vedle K-S 14 stojí vojenské muzeum. Dále se dá pokračovat podél řopíků (malé bunkry) k vrcholým objektům tvrze Hůrka. Další fotky jsou z Dolní Moravy, např. pohled na rozhlednu Klepý, stezku do oblak a na  stanoviště horské služby a její techniku.

detail
Duha v zimě a sněhová romance.
Duha v zimě a sněhová romance.

21. 1. 2016

Uplynulý víkend ,byl na Dolní Moravě k vidění málo vídaný optický efekt - duha v zimě. Zajímavý byl jak odraz slunce v oblouku duhy, tak několikanásobná duha. Další fotky jsou z výletu podél toku Moravy po perfektně  upravené strojové stopě. Z pěší procházky pochází  fotky na  stezku do oblak a sjezdovky, se  sněžnými děly  v akci.

detail
Stezka v oblacích a první výlet na běžkách.
Stezka v oblacích a první výlet na běžkách.

12. 1. 2016

Kousek nad chalupou Jezinkou se po letní vichřici vytvořil zajímavý pohled na novou stezku do oblak a na  nejstrmější sjezdovku  Dolní Moravy a celé ČR. Sjezdovka se jmenuje Sněžník A, má délku 1200m a převýšení 369m. Já jsem však místo lyžování  nasadil běžky před chalupou a vydal se  podél toku Moravy. Stopa vede po naučné stezce, okolo krásného odpočívadla, kde se dá příjemně posedět, občerstvit a třeba i něco ugrilovat. Běžky byli parádní i přesto, že zatím nebyla strojově upravená stopa. Snad příště. Nakonec pár fotek z lyžařské školy a pohledy na sjezdovky.

detail
Zima na Dolní Moravě začala.
Zima na Dolní Moravě začala.

05. 1. 2016

Konečně se snesl tolik očekávaný sníh.Na sjezdovkách vypomohla sněžná děla a lyžování je parádní.V tomto týdnu připadl další příděl a běžkaři mohou také  vyrazit do stopy. Nafotil jsem pár fotek z krátkého výletu po Dolní Moravě se zastavením u  krásného nového odpočívadla u Mléčného pramene. Mléčný pramen je krasový pramen výstupný,kde voda vytéká na povrch pod tlakem. Potok Poniklec vyvěrá  pod stavbou altánu, jehož vody předtím zmizely v ponorech a plynou do pramene podzemními jeskyněmi dlouhými cca 1,5 km, s výškovým rozdílem 86 m.

detail
Dolní morava - podzimní toulky
Dolní morava - podzimní toulky

03. 11. 2015

Na Dolní Moravě je hezky v každém ročním období. A jako důkaz slouží i tato fotogalerie. Podzimní barvy, klid, báječné výhledy a když se k tomu přidá ještě slunce, tak je to učiněný ráj na zemi. No uznejte sami. A to jsme vyrazili z naší chalupy jen na malou procházku. A tak jak se říká u nás na Dolní Moravě: Malá procházka neublíží a potěší na tělu i na duši. Tak vzhůru na Dolní Moravu a zarezervujte si ubytování na zimní sezónu včas, protože v zimě je na Dolní Moravě také božsky .... běžky, lyže, procházky ... ale to zase někdy příště :) Těšíme se na Vás na naší chalupě Jezinka.

detail
Stamichmanovo dřevo
Stamichmanovo dřevo

07. 8. 2015

Uplynulý víkend se konal na Dolní Moravě sochařské sympozium  Stamichmanovo dřevo - sochařské sympozium, na kterém 5 sochařů vytvářelo sochy pro nově vznikající Stamichmanovu stezku na Dolní Moravě. Pár fotek z povedeného víkendu je v galerii akce na Dolní Moravě.

detail
Počasí Dolní Morava - Slunečno.cz
Chalupa u jezu - Jezinka, ubytování Dolní Morava

Chalupa U Jezu - Jezinka nabízí ubytování na horním konci obce Dolní Morava v horské oblasti Králického Sněžníku, zadejte si prosím souřadnice:

GPS: 50.1579258N, 16.8152494E

zobrazit mapu

 

Zobrazit na mapy.cz - Chalupa u jezu - Jezinka, ubytování Dolní Morava