Aktivity na Dolní Moravě a v okolí

Chalupa u jezu – Jezinka

» Chalupa U jezu – Jezinka a Dolní Morava v létě

V létě oceníte možnost vyjíždky na horském kole či pěší tůry chráněnou krajinnou oblastí. V bezprostřední blízkosti chalupy vedou značené turistické cesty.

Chalupa Jezinka je obklopena lesy, takže můžete vyrazit za sběrem lesních plodů nebo zkusit za horkých letních dnů koupání v řece Moravě. Koupat se dá přímo u chalupy ve vzdutí jezu. Děti se vyřádí v mamutíkově vodním parku na lanovém centru nebo v nově vybudovaném lesním parku. Odvážnější mohou zkusit obří houpačce pro 2 osoby nebo adrenalinovou jízdu na bobové dráze.

Zajímavým tipem na letošní sezonu je návštěva nově vybudované stezky do oblak nebo adrenalinovou jízdu na single trailu, na který vás vyveze 4 sedačková lanovka.

Milovníci historii ocení možnost probádat nespočet pevnostních objektů vybudovaných na obranu naší republiky. Dále jsou zde 3 naučné stezky: Betonová hranice a naučná stezka Muzea čs. opevnění – dělostřelecké tvrze Bouda a naučná stezka vojenské historie Králíky. Doporučujeme také navštivit jedny z největších dělostřeleckých tvrzí na našem území s rozléhlými podzemními prostory. Dále pak stojí za návštěvu vojenské muzeum Králíky.

A vyrazit na výlet můžete, třeba stylově: každou sobotu jezdí na trati z Letohradu do Hanušovic parní vlak. V Hanušovicích pak můžete okusit místní zlatý mok a absolovovat exkurzi pivovaru.

» Chalupa U jezu – Jezinka je ideálním výchozím bodem pro milovníky zimních sportů

Máte jedinečnou možnost nasadit běžky přímo před chalupou a po prvních desítkách metrů se napojíte na strojově upravenou stopu podél toku řeky Moravy. Pokud jste zdatní můžete se ihned pokusit vystoupat na Kralický Sněžník či zamířit na báječné výhledy na rozhlednu Klepý, která stojí na rozvodí tří moří.

Milovnící sjezdového lyžování rádi využijí moderní a rychle se rozvíjející lyžařské středisko na Dolní Moravě, které mimo jiné nabízí 5 sjezdovek s různými stupni obtížnosti, upravené běžkařské trasy, sáňkařskou dráhu či skicrossovou trať. Opět můžete nazout lyže u chalupy a dojet 400m na skibus (jezdí každých 15 min.) a ten vás ZDARMA odveze na sjezdovky. Nejdelší sjezdovka na Dolní Moravě měří 2350 metrů.

Zajímavé tipy na výlety na Dolní Moravě a v okolí

Chalupa u jezu - Jezinka

Hora Matky Boží Králíky

Mariánské poutní místo Hora Matky Boží se nachází nad městem Králíky nedaleko státní hranice s Polskem, pod Kralickým Sněžníkem. První zmínka o dnes pětitisícovém městě Králíky se váže k roku 1367. Nad městem na hoře o výšce 760 m n. m., která se dříve nazývala „Lysá Hora“, králický rodák Tobias Jan Becker, svatovítský kanovník, a později královéhradecký biskup, založil monumentální poutní komplex. Založení tohoto místa, bylo splněním slibu, který složil, když byl ještě malým chlapcem. V době třicetileté války přicházely na horu děti z Králík a okolí, tvořily procesí, modlily se a zpívaly mariánské písně.

více info na: www.klasterkraliky.cz/

GPS: 50.0748192N,16.7818853E

Rozhledna na Křížové hoře

Křížová hora je jedním z vrcholů Jeřábské vrchoviny a vypíná se do výšky 735 m n.m. na východ od Červené Vody. Dříve to bylo oblíbené výletní a poutní místo červenovodských obyvatel, na vrchol vedla křížová cesta, na náhorní plošině stál dřevěný kostelík a výletní restaurace. Od války, se všemi jejími důsledky, místo postupně pustlo, křížová cesta byla zničena, kostelík zbourán.

více info na: http://www.cervenavoda.cz/rozhledna

GPS: 50.0379517N,16.7573356E

Rozhledna na Suchém Vrchu

Poloha Suchého vrchu v 995 m nad mořem poskytuje rozhled do širokého okolí, který ještě umocňuje 33 metrů vysoká rozhledna (původně vodárenská věž). Odtud můžete spatřit Šerlich, Kralický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem a za dobrých podmínek také Sněžku.

více info na: http://www.suchyvrch.com/

GPS: 50.0522092N,16.6896164E

Acrobat Park

Acrobat Park je unikátní sportovní centrum, které v roce 2002 vystavěl olympijský vítěz Aleš Valenta. Tento multifunkční areál slouží široké veřejnosti a zároveň splňuje vysoké standardy profesionálních sportovců. Acrobat Park využívají jak sportovní oddíly a kluby, tak i reprezentace ČR, Rakouska, Francie, UKR nebo RUS. Každoročně pořádáme kempy pro veřejnost a mezinárodní závody evropské a světové série. Acrobat Park je rozsahem a službami svého druhu největší na světě.

více info na: http://www.acrobatpark.com/

GPS: 49.9615550N,16.7595592E

Relaxační centrum Andělka

Relaxační centrum Andělka je určeno pro všechny, ať již pro rodiny s dětmi, páry hledající romantiku, sportovce či návštěvníky co si rádi odpočinou a využijí našich služeb (lázně, masáže, kosmetické kůry…). Najdete zde uvolnění těla i mysli – v příjemném prostředí na Vás čeká whirlpoolka a Finská sauna s ochlazovnou (vědro či studená sprcha) a odpočívárnou.

více info na: http://www.andelkarelax.cz/

GPS: 50.0729808N,16.9302519E

Dolní Morava - letní aktivity

Souhrnné informace a tipy na relax na Dolní Moravě pro letní sezónu.

více info na: http://www.dolnimorava.cz/letni-aktivity/

Dolní Morava - zimní aktivity

Souhrnné informace a tipy na relax na Dolní Moravě pro zimní sezónu.

více info na: http://www.dolnimorava.cz/zimni-aktivity/

Sportovní areál Dolní Morava

Sportovní areál se nachází v obci Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem v severovýchodním cípu Pardubického kraje. Od roku 2012 je provozován Službami obce Dolní Morava, s.r.o., které zajišťují přístup a správu celého areálu. Areál je určen pro všechny, kteří si chtějí na Dolní Moravě zasportovat či se pobavit, několikrát do roka se zde konají sportovní a kulturní akce. Využívat sportoviště lze individuálně či si je pronajmout pro potřeby soustředění.

více info na: www.sportovniareal.nadolnimorave.cz

Bazén Mezilesí PL

Otevírací doba po-pá  14.00-18.00
                        so-ne  10.00-18.00

více info na: https://www.facebook.com/BasenMiedzylesie?_rdr=p

GPS: 50.1521525N,16.6676775E

Termální lázně Losiny

Termální lázně Velké Losiny - areál zdraví a relaxace Více než 450 let historie řadí lázně Velké Losiny mezi nejstarší moravské lázně. Léčivé přírodní termální sirné prameny. Profesionální rehabilitace a odborná lázeňská péče pro dospělé a děti od 1 roku Unikátní Therme park v České republice.

více info na: http://www.lazne-losiny.cz/

Běžecké stopy na Dolní Moravě.

Stav běžeckých stop,mapy,aktuality, facebook.

více info na: http://bezkydm.cz/

Skipi Letohrad zábavné atrakce pro děti.

Skipi Letohrad nabízí: Baby Funpark pro děti do 4 let a funpark s multifunkční dětskou hernou s komplexním pohybovým a relaxačním zázemím pro děti a přilehlou restaurací, která je projena přímo s herním centrem. Dále je možné využít venkovní hřiště lezeckou 10m vysokou stěnu.

více info na: www.skipi.cz

GPS: 50.0314794N,16.5098494E

Muzeum řemesel Letohrad

Je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou převyšující 2000 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje více než 50 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840 - 1930.Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a 100 let stará školní třída a nově zubní a gynekologická ordinace a nově Retro expozice. Po prohlídce muzea můžou návštěvníci posedět ve stylové Restauraci Nový dvůr, která je umístěna ve stejné budově s muzeem.

více info na: https://www.muzeumremesel.cz/

GPS: 50.0348739N,16.5028000E

Tvrz Letohrad

Návštěvníkům nabízí nejen prohlídku opravené tvrze s originálním gotickým a renesančním sklepením, sbírkou zbraní, funkční historickou knihtiskařskou dílnou a dalšími expozicemi, ale i restauraci, středověkou krčmu. Velkým lákadlem je dětská zahrada, kde je několik prolézaček a malá lanovka. Ve stínu stromu jsou houpačky, hrazda a houpadla. Ve voliéře na nádvoří tvrze uvidíte samici výra velkého a nosála červeného.

více info na: https://www.tvrzorlice.cz/

GPS: 50.0215394N,16.5318331E

Muzeum starých strojů a technologií - Žamberk

Naprosto jedinečný podnik milovníků  starých časů  umístěný v areálu bývalé textilní továrně Vonwiller v Žamberku. Natáčela se zde i reality show Dovolená ve starých časech Expozice historických parních strojů, stabilních motorů, elektrických strojů, obráběcích strojů, úzkorozchodných lokomotiv ,historické motocykly, automobily ,velocipédy, kočárky atd.

více info na: www.starestroje.cz/

GPS: 50.0215394N,16.5318331E

Království sov Králíky.

U rodiného domu vznikla chovná stanice dravců a sov, u které bylo postaveno vzdělávací centrum. Cílem centra je seznámit zájemce se sovami žijícími po celé Evropě. Pro návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové programy zaměřené na sovy a papoušky. Program pro děti je přizpůsoben podle věku. Prohlídky jsou vhodné pro rodiny s dětmi.Centrum je otevřeno celoročně, ale prohlídku je potřeba si předem telefonicky domluvit +420 728 074 371. Prohlídka s výkladem trvá 60 až 90 minut. Parkování je možné pouze na pozemku centra.

více info na: https://www.kralovstvisov.eu/

GPS: 50.0845056N,16.7526175E

Rybářská bašta

Rybářská bašta nabízí příjemné posezení ve stylovém prostředí.rybí specialitychytání ryb na udici v nedalekém rybníkuhoupačky a průlezky pro dětiparkoviště pro pohodlné zaparkování

více info na: www.pstruharstvi-vysokypotok.cz

GPS: 50.0863153N,16.8465042E

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Nejen Hůrka, ale i jménem Berghöhe, Horka, Hofeberg a Výšina – tak se říkalo nebo říká kopci na severním okraji města Králíky. V rámci opevňovacích prací prováděných zde v letech 1936–1938, tvrz Hůrka (sruby: K – S 10, K – S 11, K – S 12, K – S 12a, K – S 13) spolu s nedalekou izolovanou dělostřeleckou pozorovatelnou (K – S 12b) tvořila stavební podúsek 2./III. – Berghöhe.

více info na: http://hurka.boudamuseum.com/

GPS: 50.0886150N,16.7697969E

Pivovar Holba - Hanušovice

Již více než 140 let vyrábí pivovar Holba v překrásném prostředí Jeseníků ryzí pivo z hor, známé doma i v zahraničí. Zkušenosti sládků se v pivovaru předávají z generace na generaci od doby, kdy zde jeho zakladatel a sládek Josef Müllschitzký uvařil v prosinci roku 1874 první várku hanušovického piva. Tehdy kapacita moderního parního pivovaru dosahovala 22 400 hektolitrů za rok, což představovalo 40 000 věder. Dnes pivovar vystaví dvacetkrát více. I když pověst hanušovického piva již dávno přerostla hranice regionu, jeho silná vazba na místo podnikání se promítá nejen do samotného názvu pivovaru, který nese jméno jedné z nejstarších částí Hanušovic s názvem Holba, ale také do názvů produktů. Příkladem je vlajková loď v sortimentu pivovaru – HOLBA Šerák. Oblíbená jedenáctka dostala název po nedalekém vrcholu Hrubého Jeseníku. Zatímco jeho výška zůstala stejná, produkce Holby Šeráku přesahuje 200 000 hl piva, což je více než 40 milionů půllitrů.

více info na: http://www.holba.cz/

GPS: 50.0699189N,16.9277194E

K-S 5 U potoka

Během cca 40 minutové prohlídky objektu uvidíte dobovou výzbroj a výstroj jako např. protitankový kanón L1, jediné funkční čerpadlo Kunz Buldog a kompletně funkční vodoinstalaci, rekonstruované pancéřové zvony. Naše muzeum připomíná nejen technickou vyspělost průmyslu Československé republiky, ale také úsilí a odhodlání jejích obyvatel bránit se proti agresorům! To vše vzniká již od roku 1993 nadšením dobrovolníků z řad KHV Kralka a jejich kamarádů.

více info na: http://www.ks5.cz/

GPS: 50.1086111N,16.8075000E

Fotogalerie - Chalupa U Jezu - Jezinka


Chalupa u Jezu – Jezinka nabízí ubytování až pro 16 osob na jednom z nejkrásnějších míst na Dolní Moravě v romantickém zákoutí horské bystřiny řeky Moravy.

Chalupa u jezu - Jezinka, ubytování Dolní Morava

Chalupa U Jezu - Jezinka nabízí ubytování na horním konci obce Dolní Morava v horské oblasti Králického Sněžníku, zadejte si prosím souřadnice:

GPS: 50.1579258N, 16.8152494E

zobrazit mapu

 

Zobrazit na mapy.cz - Chalupa u jezu - Jezinka, ubytování Dolní Morava